Monday May 3, 2021 Day #171 (A)
-Our current Health and Safety Plan will remain in effect for the remainder of the school year (13 days).
-Girls’ Golf at Langdon today at 10:00 AM.
-Elementary Music Program on Tuesday at 7:00 PM in the gym.
-JH Track at Langdon on Tuesday at 2:00 PM, that bus will leave at 12:30 PM (time change).
-Boys’ Golf on Tuesday at Park River at 10:00 AM, they will leave at 8:00 AM.
-On Wednesday we have a late start of 10:00 AM. There will not be breakfast on Wednesday, doors will open at 9:45 AM, and there will be morning daycare for those that are signed up for morning daycare.
-At 12:20 PM on Wednesday Mrs. Reiser and Mr. Hagler will meet in the library with all the students that are attending the Prom.
-Thursday is the last day of Pre-School for the 2020-21 school year.
-JH and Varsity Track in St. John on Thursday at 2:30 PM, that bus will leave at 12:45 PM.
-Boys’ Golf on Thursday in Cando at 10:00 AM, please excuse golfers at 9:30 AM.
-Baseball at Harvey on Thursday at 4:30 PM, that bus will leave at 2:00 PM.
-Girls’ Golf at Park River on Friday at 10:00 AM, that bus will leave at 8:00 AM.
-Juniors and Seniors will be decorating for the Prom on Friday.
-The Prom will take place on Saturday with the Grand March at 8:00 PM and the doors opening at 7:30 PM. Face Coverings are required for spectators.
-Activity Results since last Thursday:
Congratulations to the baseball team for their win on Thursday.
Congratulations to the Boys’ Golf Team for placing 2nd at the Langdon Meet and to Drew for being the Medalist and Jeremiah for finishing 5th.
Track Results from Thursday:
8th – Macie – 100 M; Jaelyn – Javelin; Reuban – Discus
7th – Gianna – 100 M Hurdles; Isabelle – Shot Put and Discus; Jon - Discus
6th – Lindsey – 300 M Hurdles; Owen – 1600 M
5th – Gracie – Javelin; Owen – Long Jump
4th – 4x200 Relay – Kaitlyn, Cecilia ,Kansas, Macie; Kaitlyn – 800 M; Gracie – 200 M; Destiny – Shot Put; Ziah – 400 M; Bryce – Shot Put
3rd – Gracie – 100 M; Danielle – Long Jump; Gianna – Triple Jump; Kansas – Javelin; Destiny – Discus; Reuban – 110 M Hurdles; 4x100 M Relay – Jacob, Ziah, Owen, Grant; Jacob – High Jump; Reuban – Shot Put; Bryce - Discus
2nd –Lindsey – 100 M Hurdles; Danielle – 100 M; 4x100 M Relay – Gracie, Gianna, Lindsey, Danielle; Danielle – 200 M
1st – Reuban – Javelin
Congratulations to Elle for placing 2nd and Syndey for placing 4th at the Devils Lake meet on Friday.
Track Results from Friday:
8th – JoseLynne – Shot Put; Jenna – Discus; Jorie – Long Jump
7th – Ashley – 100 M
6th – Jenna – Shot Put; Megan - Discus
5th – Ben – 200 M Hurdles
4th – 4x200 Relay and 4x100 Relay – Ashley, Annabelle, Anna, Claire
3rd – 4x200 Relay – Rogue, Jorie, Cami, Deborah
2nd – Deborah – 100 M, 100 M Hurdles; Jorie – 400 M; 4x100 M Relay – Jorie, Deborah, Rogue, Mattea; Rogue – Shot Put
1st – Rogue – Discus
Track Results from Saturday:
6th – Hayden – High Jump
3rd – Hayden – 400 M
Lunch Menu – Ravioli with meat sauce, Green Beans, Garlic Bread, Fruit, Veggies
Breakfast (tomorrow) - Cereal, Toast, Bagels, Fruit, Yogurt
Birthdays –